سفارش تبلیغ

ثبت شرکت
صبا
[ و ابو جحیفه گوید از امیر المؤمنین ( ع ) شنیدم که مى‏گفت : ] نخست درجه از جهاد که از آن باز مى‏مانید ، جهاد با دستهاتان بود ، پس جهاد با زبان ، سپس جهاد با دلهاتان ، و آن که به دل کار نیکى را نستاید و کار زشت او را ناخوش نیاید ، طبیعتش دگرگون شود چنانکه پستى وى بلند شود و بلندیش سرنگون زشتیهایش آشکار و نیکوییهایش ناپدیدار . [نهج البلاغه]
 
شنبه 85 دی 30 , ساعت 3:47 صبح


ای حریم کعبه مُحرم بر طواف روی تو
من به دور کعبه می گردم به یاد روی تو

چرا به روز 25 ذی القعده، روز دحو الارض می گویند؟
جواب : دحو به معنای گستردن و ارض به معنای زمین است و چون در این روز زمین از کعبه گسترده شده و به صورت کنونی در آمد به آن روز « دحو الارض » می گویند.
دحو الارض یعنی پهن شدن زمین از زیر خانه ی کعبه بر روی آب.
چرا به عید قربان، عید اضحی می گویند؟
اضحی از ضحیحه به معنی قربانی است و چون در روز دهم ذی الحجه حجاج طبق سنت قربانی می کنند به آن عید اضحی ( قربان) می گویند)
9
ذی الحجه مصادف با روز عرفه :
گفته شده روز عرفه روز نیایش است و بعد از شبهای قدر با عظمت ترین شبها محسوب می شود.روزه گرقتن در این روز بسیار تأکید شده است ولی اگر با گرفتن روزه، شخص نسبت به دعا ناتوان شود، سفارش به عدم گرفتن روزه شده است ( نشان دهنده ی اهمیت نیایش در این روز)!
10
 ذی الحجه مصادف با عید سعید قربان :
در این روز حضرت ابراهیم از طرف خدا مأمور به ذبح پسرش اسماعیل گشت. امّا در هنگام ذبح، به امر خدا چاقو کُند شده و به ابراهیم دستور داده شد تا به جای پسرش گوسفندی (که از سوی خدا فرستاده شده بود را)ذبح کند و ابراهیم که سلام خدا بر او باد، چنین کرد.لیست کل یادداشت های این وبلاگ